Narty czy snowboard – Co wybrać?

5/5 - (5 votes)
Winterevent
2021-06-30

To pytanie zadają sobie nowicjusze sportów zimowych. Jest to trudne, ponieważ w każdym z tych sportów kryją się mocne oraz słabsze strony. Nie zmienia do jednak faktu, że narciarstwo oraz snowboard mają wielu zwolenników w każdym kraju. Poniższy artykuł skupi się na różnicach pomiędzy tymi dyscyplinami, oraz pomoże w wyborze tej odpowiedniej.

Poradnik:

Dla kogo to jest?

Jazda na snowboardzie kojarzy się mocno z młodymi osobami o frywolnym uosobieniu. Jest to spowodowane tym, że producenci sprzętów i ubrań dla snowboardzistów kreują swoje produkty w taki sposób, aby trafiały do tej grupy wiekowej. Młodzieżowe wzory i jaskrawe kolory przyciągają młodszych konsumentów. Od pewnego czasu zaczyna się to skutecznie zmieniać, snowboardowe szkółki jazdy oferują szkolenia dla dzieci, młodzieży oraz osób starszych. Dodatkowo można spotkać wiele desek o spokojnych grafikach i stonowanych kolorach, przedstawione są one na przykład w katalogach firm Rossignol. Natomiast na nartach od wielu lat można spotkać przedstawicieli wszystkich grup wiekowych, jeżdżą maluchy zaczynające nawet w wieku 4 lat, a także osoby starsze, które cieszą się wolnym czasem na emeryturze.

Co jest łatwiejsze?

Oba sporty oparte są na przenoszeniu ciężaru ciała w odpowiednich momentach, na jedną ze stron. Trzeba to robić w taki sposób, aby sprzęt podążał w wybranym przez nas kierunku.

Narciarze oprócz utrzymania równowagi muszą skoordynować pracę obu nart wraz z kijkami trzymanymi w rękach, snowboardziści nie mają takiego problemu, gdyż operują tylko jedną deską. Z kolei początkowym, nieprzyjemnym uczuciem może być fakt, że podczas upadków obie nogi są przymocowane do deski, a przed upadkiem można się chronić jedynie rękoma.

Jeżeli chodzi o naukę wchodzenia w zakręty czas do tego potrzebny w obu przypadkach jest podobny. Jednak w dłuższej perspektywie na desce szybciej można osiągnąć zaawansowany poziom jazdy, szczególnie jak ktoś miał styczność z deskorolką lub surfingiem. Aby osiągnąć bardzo wysoki poziom jazdy na nartach trzeba poświęcić o wiele więcej czasu na treningi.

Niecierpliwcy lubiący szybką jazdę odnajdą się na snowboardzie, a osoby, które lubią pracować nad technicznymi aspektami jazdy zainteresują się nartami.

Wyciąg narciarski

Wyciągi

Korzystanie z kolejek jest jedną z podstawowych rzeczy, którą trzeba opanować na początku przygody ze sportami zimowymi. Wsiadanie na wyciąg krzesełkowy nikomu nie sprawia problemu jednak zejście z niego jest nieco bardziej problematyczne. Narciarze mają o tyle ułatwioną sprawę, że mają wpięte narty, a ich zadaniem jest zjechać w linii prostej wcześniej odpychając się od kanapy. Snowboardziści muszą sobie poradzić z tym, aby zsiąść pod kątem i odjechać od wyciągu z jedną nogą wypiętą.

Orczyk również bardziej sprzyja narciarzom, poruszają się oni w linii prostej pod górę. Osoba jeżdżąca na desce, podczas korzystania z orczyka może mieć początkowe problemy, aby na niego wsiąść, ponieważ jest ustawiona w pozycji bocznej. Może to być niewygodna pozycja na długich i stromych odcinkach, gdy orczyk nie jest dobrze wyprofilowany.

Gondole są najbardziej wdzięcznym środkiem transportu w górach. Wystarczy wypiąć się ze sprzętu, umieścić go w zewnętrznych koszach, a samemu wygodnie usiąść w środku gondolki. 

Co jest bardziej różnorodne?

Narciarstwo zjazdowe jest tak naprawdę podstawą, którą można wykorzystać w nauce innych stylów. Wachlarz jest bardzo duży a mianowicie, carving, narciarstwo skiturowe, freeride. Dodatkowo narciarze korzystają tak samo często ze snowparków co snowboardziści, ucząc się tam nadziemnych ewolucji. Jazda na desce także nie musi się ograniczać do zjazdów na oznaczonych stokach czy skokach przez przeszkody. Osoby jeżdżące na deskach zazdroszczą dalekich wycieczek w góry w poszukiwaniu dziewiczych stoków do freeriderowych zjazdów. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ deskę można przypiąć do plecaka a na czas wspinaczki założyć na buty raki. Kolejną opcją jest skorzystanie z specjalnej splitboard, jest to specjalny rodzaj snowboardu, który ma możliwość podziału na pół, po użyciu fok zachowuje się jak narty skiturowe, idealnie nadają się do podejść. Na szczycie wystarczy ściągnąć foki, złączyć obie połówki i zjechać jak na tradycyjnej desce. Jak widać narty i deski dają duże pole do popisu swoim użytkownikom.

Jazda na desce snowboardowej

Praca ciałem

Technika jazdy w obu sportach jest inna więc praca i ułożenie ciała także będzie się różnić. Powszechnie jazda na snowboardzie jest uważana za bardziej obciążającą mięśnie całego ciała. Ciągłe przemieszczanie ciężaru ciała podczas jazdy na snowboardzie mocno wpływa na stawy kończyn dolnych oraz współpracujących z nimi mięśniami. Na snowboardzie podczas zmiany kierunków oraz jazdy na wprost występuje duża komponenta rotacji tułowia, co mocno uaktywnia mięśnie brzucha-szczególne skośne oraz prostowniki grzbietu. U narciarzy jeżdżących z kijami, intensywnie użytkowane będą mięśnie ud, łydek i pośladów, ale także ramion, klatki piersiowej oraz stożka rotatorów. Początkujący narciarze oraz deskarze muszą uważać na urazy, szczególnie na nadgarstki, kolana, stawy skokowe, nierzadko zdarzają się bolesne upadki na kość ogonową. Jednym z elementów szkolenia jest nauka prawidłowego upadania, aby nic sobie nie zrobić, dlatego warto wykupić kilka godzin z instruktorem, aby poczuć się bezpiecznie na stoku.

Potrzebny sprzęt

Narciarstwo i Snowboard to dwie różne dyscypliny sportu, więc posiadają charakterystyczne dla siebie elementy sprzętu. Narciarze koniecznie muszą się zaopatrzyć w narty dopasowane do wzrostu, buty narciarskie, kijki oraz wiązania, które łączą deskę nart z butem. Obuwie narciarskie jest bardzo twarde, warstwa zewnętrzna wykonana jest z plastiku natomiast warstwa wewnętrzna jest wykonana z miękkiego materiału, chroniąc przed obtarciami i zapewnia wentylację. Buty są zazwyczaj zapinane na 4 klamry oraz rzepę w górnej części. Czas zakładania jest bardzo krótki co jest dużym atutem.

Osoby, które wybrały snowboard, muszą się zaopatrzyć w deskę z wiązaniami oraz buty snowboardowe. Te buty są z kolei o wiele wygodniejsze, spowodowane jest to tym, że są wykonane z miękkiego, wodoodpornego materiału. Jednak zawiązanie ich trwa o wiele dłużej, używa się do tego specjalnych sznurowadeł i rzep lub systemu boa. Więcej informacji na temat doboru butów oraz czym jest flex dowiecie się z osobnego artykułu. Narciarza od snowboardzisty na pierwszy rzut oka można odróżnić poprzez strój. Strój narciarski składa się z kurtki oraz spodni o dopasowanym kroju. Kurtka sięga do linii bioder a spodnie są lekko rozszerzane przy nogawkach. Strój snowboardowy składa się z dłuższej kurtki, sięgającej za pośladki, jest to spowodowane tym, że podczas krótkich postojów, gdy nie opłaca się wypinać z deski najlepszą formą odpoczynku jest siad na śniegu.  Natomiast spodnie występują w różnych wariantach – węższych oraz szerszych. Najważniejsze jest, aby odzież była ciepła, chroniła przed wiatrem i wodą oraz nie ograniczała ruchów jadącego.

Przykładowe ceny

Ceny sprzętów są różne, zależy to przede wszystkim od firmy, ale także od wieku i poziomu umięjętności kupującego.

Narty z wiązaniami można zakupić w cenach między 749 a 2199 złotych, natomiast deski, również z pasującymi wiązaniami do kompletu za 649-1599 złotych. Ceny butów narciarskich wahają się między 799 a 1299 zł.

Wybór między snowboardowymi wygląda następującą: od 599 do 1099 zł. Narciarze warto, aby zainwestowali w kije, kosztują one między 79 a 229 złotych.

Aby na początku nie narażać się na duże koszty związane z zakupem całego niezbędnego sprzętu zawsze można skorzystać z wypożyczalni internetowych oraz stacjonarnych. Powyższe ceny stanowią ofertę sklepu Rossignol-Outlet.pl

Sporty zimowe moją przede wszystkim sprawiać radość, służyć zdrowiu psychicznemu oraz ogólnej kondycji ciała. Pamiętaj aby przed każdą jazdą, nieważne czy jesteś profesjonalistą czy początkującym, każdy dzień rozpocząć od rozgrzewki. Warto skupić się na małych i dużych stawach w głównej mierze na kolanach, ponieważ to właśnie tam najczęściej dochodzi do urazów. Początkujący powinni oprócz kasku zaopatrzyć się w dodatkowe ochraniacze np. na plecy, nadgarstki, kolana. Nie zapominajmy, że narciarstwo i snowboard to sama przyjemność, z początku może się wydawać to troszkę skomplikowane jednak z czasem, po nabraniu wprawy przeradza się w swobodą jazdę.

5/5 - (5 votes)

Sprawdż również

Informacje paszport COVID – Green Pass
2021-11-26
Od 16.12.2021r. dla osób wjeżdżających do Włoch weszły nowe przepisy. […]
WIĘCEJ
Rodzaje nart – Jakie narty wybrać?
2021-07-10
Zakup pierwszego sprzętu często okazuje się problematyczny. Zazwyczaj wynika to […]
WIĘCEJ
Narty czy snowboard – Co wybrać?
2021-06-30
To pytanie zadają sobie nowicjusze sportów zimowych. Jest to trudne, […]
WIĘCEJ

Telefon

INFOLINIA OGÓLNA 52 307 66 88

Telefon

NOWI KLIENCI 533 747 894
533 781 203

Telefon

REZERWACJE VAL DI SOLE 570 639 729

Telefon

WYJAZDY FIRMOWE 533 747 894

Szkoła narciarska

SZKOŁA NARCIARSKA 523 070 087