Rodzaje nart – Jakie narty wybrać?

5/5 - (1 vote)
Winterevent
2021-07-10

Zakup pierwszego sprzętu często okazuje się problematyczny. Zazwyczaj wynika to z małej ilości posiadanej wiedzy w tej dziedzinie. Na początku należy zastanowić się jaki rodzaj narciarstwa chce się uprawiać. Każdy styl charakteryzuje się swoją techniką jazdy zatem aby dobrze ją wykonywać należy zaopatrzyć się w sprzęt do tego przeznaczony. Dzięki temu postępy w nauce i doskonaleniu będą szybsze a zarazem bezpieczniejsze. Zacznijmy od tego, że każdy sprzęt narciarski powinien być dobrany indywidualnie do umiejętności oraz parametrów ciała ridera takich jak: wzrost i waga. Poniższy artykuł przedstawia różne rodzaje nart oraz informacje na co powinni zwrócić uwagę ich potencjalni kupcy. Wszelkie wątpliwości oraz pytania dotyczące doboru sprzętu należy kierować bezpośrednio do sprzedawców, ponieważ oni najlepiej znają sklepowy asortyment oraz przechodzą regularne szkolenia w zakresie wszystkich innowacji. Na profesjonalną obsługę i szczegółowe objaśnienia zawsze można liczyć w Rossignol-Outlet.

Poradnik:

Narty zjazdowe

Wybierając pierwsze narty pod uwagę należy wziąć kilka najważniejszych czynników: szerokość nart, ich sztywność oraz długość. Szerokość nart nie jest taka sama na całej długości, narta posiada tzw. talię czyli zwężenie znajdujące się na wysokości wiązań. Natomiast wiązanie to system łączący deskę z butem narciarskim. Osobom początkującym polecany jest sprzęt z małym taliowaniem, ponieważ jest on o wiele stabilniejszy i łatwiejszy w prowadzeniu. Wraz ze wzrostem poziomu umiejętności taliowanie również powinno się zwiększać, dzięki temu łuki będą o wiele ciaśniejsze a sama jazda bardziej dynamiczna.

Przyjmuje się, że im narciarz bardziej doświadczony tym na twardszej narcie powinien się poruszać. Na początku warto wybrać tą bardziej elastyczną, gdyż lepiej przylega do podłoża i nie rozwija dużych prędkości w krótkim czasie. Dobierając twardość warto wziąć pod uwagę, ich konstrukcję wewnętrzną. Narty wykonane z twardszych materiałów zdecydowanie ciężej wchodzą w zakręty oraz szybciej się rozpędzają na wyrównanym terenie. Do nauki zjazdów polecany jest sprzęt bardziej miękki, który jest znacznie przyjemniejszy i łatwiejszy w prowadzeniu.

Narty Gigantowe

Narty „Gigantki” przeznaczone są dla osób lubiących szybką jazdę na stokach. Ten sprzęt wymaga jednak szerokich i przygotowanych tras z ubitym śniegiem. Charakteryzują się dużym promieniem skrętu oraz stosunkowo małą szerokością pod butem. Długość w tych modelach dochodzi aż do 195 cm a promień skrętu do ok. 30m. Doświadczeni narciarze spokojnie mogą wybrać długość przekraczającą ich wzrost. Długie „Gigantki” potrzebują znacznie większej prędkości aby wykonać skręt oraz nienagannej techniki. Agresywne prowadzenie utrzymuje stabilnie narciarza raz na jednej i na drugiej krawędzi. Ta kategoria nart jest polecana w szczególności bardzo zaawansowanym narciarzom oraz zawodnikom.

Narty Carvingowe

Bardzo modne i często wybierane stały się narty carvingowe. Są one wykonane z mocnych materiałów, które zapewniają dużą sztywność deski. Łatwo opanować na nich technikę jazdy skrętem ciętym, inaczej carvingowym. Taliowanie wykonane z ogromną precyzją pozwala użytkownikowi szybko wchodzić w zakręty pozostawiając za sobą wycięty ostry ślad. Ważne, aby trasę pokonywać na krawędziach, dzięki temu podczas zmiany kierunku narciarz nie wytrąca prędkości nawet na nierównych powierzchniach. Wszystko dzięki inżynierom, którzy projektują te narty w taki sposób, aby cieszyć się z pokonywania mniejszych i większych zakrętów z zachowaniem bezpieczeństwa i wygody.

Narty Freeride

Narty Freeride charakteryzują się dużą szerokością oraz zaokrąglonymi dziobami oraz tyłami,. Skutkuje to wypornością na białym puchu i pozwala na jazdę po nieubitym śniegu, sprzęt narciarza nie zapada się, muldy są pokonywane przez niego bez problemu. Rocker jest tutaj bardzo wyraźny, dzięki temu nierówny teren ze wzniesieniami jest pokonywany w mgnieniu oka. Narty przeznaczone do freerideu nie mogą być za długie, ponieważ przeszkody na nieoznaczonych trasach pojawiają się znienacka, narciarz musi być przygotowany do nagłych skrętów i zatrzymań. Długie deski narażone by były na otarcia, oraz uszkodzenia podczas skoków i powietrznych trików.

Narty Allround

Jak sama nazwa wskazuje narty te przeznaczone są do jazy praktycznie w każdym terenie oraz w różnorodnych warunkach. Narty Allround upodobały sobie osoby uprawiające narciarstwo krajoznawcze oraz te, które luboą czasem zaszaleć z większą prędkością podczas zjazdów. Uniwersalność tego sprzętu pozwala na jazdę dynamiczną oraz rekreacyjną. Narty wykazują duże właściwości carvingowe, ale tak naprawdę można jeździć na nich dowolną techniką. Wygoda ich stosowania pozawala na całodzienne szusowanie po stokach. Z racji tego, że z nart Allround korzystają osoby na różnym poziomie zaawansowania w sklepie można wybrać twardość, sztywności oraz długość desek najlepiej dostosowaną do swoich oczekiwań.

Narty Slalomowe

Narty Slalomowe są sprzętem skoncentrowanym na olimpijską konkurencję narciarską, zwaną slalomem. Szybka reakcja nart pozwala ze zawrotną szybkością pokonywać ciasne zakręty pomiędzy gęsto ustawionymi tyczkami. Deski zawodnicze są stosunkowo krótkie (157 lub 165 cm) i posiadają charakterystyczne, mocne wcięcie w talii przez co promień skrętu jest nieduży (od 11 do 13 metrów). Slalomki sklepowe charakteryzują się większym wachlarzem długości. Dynamika jazdy jest zachowana dzięki dużej sztywności oraz małej szerokości pod butem. Producenci tego sprzętu znacznie ograniczają rocker lub całkowicie go pomijają. Amatorzy sportowych emocji także korzystają z takich nart, należy jednak pamiętać, że aby jeździć na dobrze przygotowanych stokach, ponieważ obciążenia, podczas jazdy w stawach kolanowych są bardzo duże i można przez chwilę nieuwagi doprowadzić do kontuzji. Natomiast muldy śnieżne szybko wyprowadzają z równowagi podczas dynamicznej jazdy.

Narty męskie

Narty męskie od kobiecych na pierwszy rzut oka można odróżnić na podstawie szaty graficznej. Narty dla mężczyzn często są ciemne z neonowymi wstawkami, natomiast narty dla kobiet są subtelniejsze, dodatkowo można spotkać się z przeróżnymi printami. Najważniejszym szczegółem, który odróżnia budowę nart męskich od damskich jest umieszczenie wiązania na desce. A to wszystko dlatego że środek ciężkości u kobiet jest inaczej zlokalizowany niż u mężczyzn. Nie ma jednak różnic konstrukcyjnych w przypadku nart zawodniczych, jedynie ich długość, ale taki sprzęt jest często dostępny jedynie na zamówienie. Mężczyźni w sporcie szukają silnych emocji, narty przez nich wybierane powinny być wykonane z wytrzymałego materiału, sprawdzającego się w każdych warunkach, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo i komfort. W profesjonalnym ich doborze pomogą specjaliści ze sklepu narciarskiego Rossignol-outlet.pl.

Narty do skoków

Narty do skoków są bardzo charakterystyczne i nie można ich pomylić z żadnymi innymi. Sprzęt z jakiego korzystają skoczkowie jest bardzo specyficzny często zrobiony na zamówienie, jednak nad wszystkim czuwają surowe restrykcje. Długość narty nie może przekraczać 145% wartości rozmiarów danego zawodnika, ale jeżeli jego BMI jest niższe niż 20,5 to nartę należy skrócić proporcjonalnie. Narty mogą mieć 11,5 cm szerokości u góry oraz 10,5 cm przy wiązaniach. Podczas skoków zaraz po technice najważniejszą rzeczą jest waga, nie może być ona duża, a tak długi sprzęt dodatkowo obciąża skoczka. Przyjęto, że na każdy centymetr narty może przypadać 10 gram.

Profesjonalnie dobrany sprzęt narciarski, gwarantuje dobrze spędzony aktywnie czas na świeżym powietrzu w górskich okolicznościach przyrody. Trzeba pamiętać, że o sprzęt należy dbać w trakcje sezonu oraz po jego zakończeniu, aby służył on jak najdłużej. Dobrze zakonserwowane narty zostaną z użytkownikiem na dłużej a jazda na nich będzie przyjemniejsza. Jeżeli wybór jest ciężki zawsze można skorzystać z wypożyczalni, jest tam spory wybór sprzętu różnego rodzaju nawet takiego o najwyższej jakości. Wcześniejsze przetestowanie sprzętu o różnej charakterystyce pozwala na dokonanie właściwego wyboru podczas zakupu własnego.

5/5 - (1 vote)

Sprawdż również

Informacje paszport COVID – Green Pass
2021-11-26
Od 16.12.2021r. dla osób wjeżdżających do Włoch weszły nowe przepisy. […]
WIĘCEJ
Rodzaje nart – Jakie narty wybrać?
2021-07-10
Zakup pierwszego sprzętu często okazuje się problematyczny. Zazwyczaj wynika to […]
WIĘCEJ
Narty czy snowboard – Co wybrać?
2021-06-30
To pytanie zadają sobie nowicjusze sportów zimowych. Jest to trudne, […]
WIĘCEJ

Telefon

INFOLINIA OGÓLNA 52 307 66 88

Telefon

NOWI KLIENCI 533 747 894
533 781 203

Telefon

REZERWACJE VAL DI SOLE 570 639 729

Telefon

WYJAZDY FIRMOWE 533 747 894

Szkoła narciarska

SZKOŁA NARCIARSKA 523 070 087