Jak dobrać buty narciarskie?

4.9/5 - (15 votes)
Winterevent
2021-05-01

Jesteś na etapie poszukiwania informacji w jaki sposób dobrać buty narciarskie? Chciałbyś wiedzieć jaki jest ich koszt? Poszukujesz profesjonalnej porady w tym temacie?

Jeżeli doszedłeś już do etapu zakupu swojego własnego sprzętu narciarskiego jakim są buty narciarskie zapewne wybierasz się na urlop aby oddać się przyjemności szusowania po zaśnieżonych górskich stokach.

Aby dobrze dobrać buty narciarskie przydadzą ci się cenne informacje odnośnie wiodących marek i ich innowacyjnych rozwiązań które okazuje się mają ogromne znaczenie.

Poradnik:


Jak dopasować buty narciarskie?

Wielu początkujących riderów szuka odpowiedzi na pytanie jak dopasować buty narciarskie. Każdy producent takiego sprzętu proponuje nam swoje własne rozwiązania, ale we wszystkich przypadkach sprowadza się to do jednego czyli wygody. W zależności od stopnia zaawansowanie dobieramy twardość skorupy (flex). Im narciarz bardziej zaawansowany tym flex powinien być większy. Niestety im twardość skorupy jest większa tym but narciarski staje się bardziej niewygodny.

  • Narciarzom spędzającym na stoku duże ilości godzin zaleca się wybór optymalny  – twardość 90-110.
  • Osobom zaawansowanym ze sportowym zacięciem sugeruje się twardość od 110 w górę.

Jest to niezmiernie ważne aby już przy zakupie pierwszej pary dopasować buty narciarskie tak jak trzeba.


Dobrze dopasowane buty narciarskie

Jak dobrać rozmiar buta narciarskiego?

Rozmiar buta narciarskiego jest niezwykle ważnym elementem, który będzie przekładał się bezpośrednio na całą jazdę. Bardzo ważne jest aby but nie był za duży. Ruszającą się w środku stopa źle wpływa na prowadzenie nart i za każdym razem będzie powodowała dyskomfort u narciarza. Z drugiej strony but zbyt mały będzie uciskał palce w przedniej części a to jest niedopuszczalne w narciarstwie rekreacyjnym.

Sprawdzonym sposobem w doborze rozmiaru buta narciarskiego jest założenie go na stopę, zapięcie wszystkich klamer wraz rzepem. Palce powinny delikatnie dotykać do ich przodów. Następnie naciskamy kością piszczelową na język. Spowoduje to cofnięcie się pięty do tyłu jednocześnie robiąc więcej miejsca na palce. Jeżeli nie ma ucisku na palce po wykonaniu tych czynności rozmiar buta jest odpowiedni.

Tak dobrane buty narciarskie sprawdzą się idealnie na każdej trasie zjazdowej zarówno w Polskich górach jak i Włoskich Alpach.

Rozmiarówka butów narciarskich

Każdy producent ma swoją rozmiarówkę butów narciarskich. Tak naprawdę różnice pomiędzy nimi są nieznaczne ale te kilka milimetrów często ma ogromne znaczenie.

Rozmiary w butach narciarskich dla mężczyzn oraz kobiet nie różnią się od siebie. Długość stopy w milimetrach ma swój odpowiednik w skali rozmiaru producenta. Rozmiarówka butów narciarskich zazwyczaj rozpoczyna się od rozmiaru 26 a kończy się na 49. Naturalnym jest, że największe rozmiary najczęściej spotkamy w butach z przeznaczeniem dla mężczyzn. Typowo damskie modele butów narciarskich w większości przypadków kończą się na rozmiarze 37. Należy pamiętać aby rozmiar buta narciarskiego był dobrany idealnie do paramentów stopy.

Rozmiary butów narciarskich

Rozmiary butów narciarskich to odzwierciedlenie długości stopy zmierzonej w mm przyporządkowane do odpowiedniej skali wyrażonej odpowiednim numerem. U każdego producenta skala rozmiarów nieznacznie różni się między sobą, zatem najlepszym rozwiązaniem zawsze jest pomiar realny. Oprócz długości buta ważna jest również jego szerokość. Rozmiary szerokości butów narciarskich również wyrażone są w milimetrach. Minimalne szerokości dostępnych na rynku butów narciarskich to ok. 92 mm. Takie buty są zazwyczaj z przeznaczeniem do ścigania się (but race) i wymagają dodatkowego dostosowania go do kształtu stopy. Najbardziej komfortowe buty są szerokie na ok. 100 lub więcej mm (wide).


Buty narciarskie dla dzieci

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka?

Dobierając buty narciarskie dla dziecka należy wiedzieć, że jest to specyficzna grupa u której wszelkiego rodzaju dyskomfort nie jest mile widziany. Dlatego w tym przypadku należy zwrócić szczególna uwagę na nawet największy szczegół. Podczas procesu dopasowywania pytamy dokładnie o każdy szczegół i uważnie słuchamy co odpowiada nam dziecko. Po założeniu butów na stopy oraz zapięciu klamer i rzepów nie mogą one w żadnej pozycji uciskać palców. Ucisk nie może pojawić się również na zewnętrznych krawędziach stóp. Dlaczego jest to niezwykle ważne, ponieważ dzieci zaczynając swoją przygodę z narciarstwem przyjmują różne pozycje. Zatem stopy w butach układają się na wiele sposobów i dlatego należy idealnie dobierać buty narciarskie dla dzieci.


Mając idealnie dobrane buty narciarskie dla dziecka możesz zabrać je na nasze wyjazdy zapewniające animację dla dzieci oraz szkolenia narciarskie. Sprawdź najbliższe wyjazdy do: Livigno (Włochy), Folgarida Marilleva (Włochy), Bardonecchia (Włochy), Les 2 Alpes (Francja), Les Orres (Francja).

4.9/5 - (15 votes)

Sprawdż również

Informacje paszport COVID – Green Pass
2021-11-26
Od 16.12.2021r. dla osób wjeżdżających do Włoch weszły nowe przepisy. […]
WIĘCEJ
Rodzaje nart – Jakie narty wybrać?
2021-07-10
Zakup pierwszego sprzętu często okazuje się problematyczny. Zazwyczaj wynika to […]
WIĘCEJ
Narty czy snowboard – Co wybrać?
2021-06-30
To pytanie zadają sobie nowicjusze sportów zimowych. Jest to trudne, […]
WIĘCEJ

Telefon

INFOLINIA OGÓLNA 52 307 66 88

Telefon

NOWI KLIENCI 533 747 894
533 781 203

Telefon

REZERWACJE VAL DI SOLE 570 639 729

Telefon

WYJAZDY FIRMOWE 533 747 894

Szkoła narciarska

SZKOŁA NARCIARSKA 523 070 087