Jak dobrać deskę snowboardową

4.9/5 - (19 votes)
Winterevent
2021-04-30

Jazda na snowboardzie, to sport zimowy, o którym głośno zrobiło się w latach 60-tych, XX wieku. Jest to rodzaj aktywności górskiej, który zdobywa coraz większą rzeszę fanów. Snowboarding, tak jak narciarstwo zjazdowe, uprawia się na śniegu, wykonując różnego rodzaju manewry. W porównaniu do jazdy na nartach, jazda na snowboardzie, to zupełnie inne przygotowanie fizyczne, nabycie innych umiejętności technicznych oraz odmienna konstrukcja i parametry sprzętu.

Poradnik:

Przygotowanie fizyczne do jazdy na desce snowboardowej

W przypadku przygotowania fizycznego, należy skupić się na wzmocnieniu nóg – szczególnie stawów kolanowych, oraz mięśni tułowia. Nie należy zapomnieć również o doskonaleniu gibkości, zwinności i ogólnej wytrzymałości fizycznej.

Nauka jazdy na desce snowboardowej

Przygotowanie organizmu to jedno, a nauka jazdy na snowboardzie, to drugie. Nauka techniki jazdy na desce, to nie lada wyzwanie dla osób, które wcześniej jeździły na nartach. To nie oznacza jednak, że narciarz, nie będzie w stanie opanować zjazdu czy innych trików snowboardowych na stoku. Kilka upadków na pośladki, przyzwyczajenie się do ustawienia symetrycznego stóp, kilkadziesiąt godzin jazdy po stokach i można nazywać się Riderem.

Zanim jednak zdecydujemy się na uprawianie snowboardingu, przede wszystkim musimy skupić się na rzeczy podstawowej, czyli na sprzęcie. Tylko pytanie jak dobrać deskę snowboardową, aby nie zrobić sobie krzywdy na stoku? Jaka powinna być długość deski snowboardowej? Czy dobór butów snowboardowych, jest taki sam jak butów w których chodzi się na codzień? Otóż, zapoznanie się z informacjami dotyczącymi specyfikacji i doboru sprzętu, to jedna z najistotniejszych czynności, jakie powinniśmy wykonać zanim wyjdziemy na stok lub zdecydujemy się na korzystanie ze snowparków, czy też jazdę poza wyznaczonymi trasami. Poniżej przedstawiono najważniejsze kryteria, na które należy zwrócić uwagę przy doborze deski snowboardowej.

Nauka jazdy na desce snowboardowej

Jak dobrać deskę snowboardową?

Dobranie odpowiedniej deski snowboardowej, to nie taka prosta sprawa. Wybór koloru czy wzorów, to ostatnia rzecz, na którą powinniśmy zwracać uwagę. Przy doborze deski snowboardowej, powinniśmy głównie skupić się na jej przeznaczeniu, a następnie konstrukcji. W pierwszej kolejności, należy ocenić swoje umiejętności jeździeckie. Jeżeli jesteśmy początkujący i dopiero zaczynamy przygodę z deską, to nie możemy zaopatrzyć się w taką, która przeznaczona jest do wykonywania trików, czy jazdy poza trasami. Główne parametry, na które warto zwrócić uwagę podczas kupna snowboardu, to: dobór długości, kształtu, profilu, ślizgu czy twardości deski.

Oprócz doboru samej deski, należy pamiętać również o innych rzeczach potrzebnych do jazdy. Bez odpowiednich wiązań czy butów, nie ma możliwości pozjeżdżania. Co ważne, strój snowboardowy, gogle i kask też mają znaczenie. Pierwsze na czym powinniśmy się skupić, to na jakim terenie będziemy zjeżdżać i z jakich atrakcji snowboardowych będziemy chcieli skorzystać. Warte zastanowienia się, jest również to, do jakiej jazdy potrzebujemy deskę snowboardową i jakie umiejętności jeździeckie posiadamy. Tak jak w narciarstwie zjazdowym, czy skiturowym, tak i w snowboardingu, wyróżniamy różne typy desek snowboardowych, w zależności od poziomu zaawansowania jazdy.


Typy desek snowboardowych z uwzględnieniem specyfiki jazdy

Wyróżniamy trzy typy desek snowboardowych. Każda deska snowboardowa, powinna być dostosowana do rodzaju zjazdu, do umiejętności osoby jeżdżącej oraz do warunków śniegowych, jakie panują w ośrodkach narciarskich.

ALL MOUNTAIN

Jest to rodzaj deski najmniej wymagającej, w którą powinny zaopatrzyć się osoby początkujące. Deska All Mountain charakteryzuję się kształtem tzw. Directional Twin, czyli jest to deska niesymetryczna, gdzie środek ciężkości przesunięty jest w tył. Ślizg deski tego typu, powinien być najwolniejszy, czyli tzw. „Extruded”. Flex, czyli twardość deski dla początkujących, powinien być na poziomie 1-5 w skali od 1 do 10, gdzie 1 to deska miękka, a 5 do średnia twardość.

FREESTYLE

To deska, która oprócz szybkiej jazdy, umożliwia wykonywanie najtrudniejszych ewolucji w snowparkach. Przeznaczona dla osób średniozaawansowanych i zaawansowanych, które nie boją się wysokości i lubią ekstremalne przygody na przeszkodach takich jak kickery, czy halfpipe. Charakteryzuję się kształtem tzw. Twin Tip, czyli jest to deska symetryczna, gdzie przód i tył są takiej samej długości, a środek ciężkości rozłożony jest w środku. Ślizg deski powinien być tzw. „Sintered graphite”, czyli dość szybki. Flex deski do Freestylu, powinien być na poziomie 5-8 w skali od 1 do 10, gdzie 5 to deska średniej twardości, a 8 to deska twarda.

FREERIDE

Jest to typ deski dla osób jeżdżących na poziomie średniozaawansowanym lub zaawansowanym, które preferują jazdę po stoku, ale również poza trasami.  Charakteryzuję się kształtem tzw. Directional, czyli jest to deska niesymetryczna, gdzie środek ciężkości przesunięty jest w tył. Posiada większy nose. Ślizg deski powinien być „Sintered”, czyli trochę szybszy od „Extruded”. Flex, deski dla zaawansowanych, powinien być na poziomie 6-10 w skali od 1 do 10, gdzie 6 to deska dość twarda, a 10 to najtwardsza z możliwych.

SNOWCROSS

W ostatnich czasach coraz bardziej popularny jest SNOWCROSS. Jest to dyscyplina sportowa, polegająca na rywalizacji 4 zawodników, jadących w jednym czasie na deskach snowboardowych, z jednej trasy zjazdowej po licznych przeszkodach. Snowcross, inaczej zwany Boardercross od 2006 roku jest dyscypliną Olimpijską. Dla osób kochających rywalizacje Snowcrossową, polecana jest deska przeznaczona do freestyl’u lub freeride’u.

Deski snowboardowe do ALL MOUNTAIN

 Jak dobrać buty i wiązania snowboardowe?

W buty snowboardowe, należy zaopatrzyć się w pierwszej kolejności, jeszcze zanim zabierzemy się za dobór deski snowboardowej. Główne atuty, jakie powinny posiadać buty snowboardowe, to odpowiedni rozmiar oraz komfort i wygoda podczas zjeżdżania oraz chodzenia.

Najważniejszym elementem doboru butów pod względem konstrukcji jest dobór twardości:

  • Osoby początkujące powinny zaopatrzyć się w buty o miękkim lub średnim flexie (1-5),
  • Osoby jeżdżące szybko w stylu freestyle, powinny mieć buty o twardości na poziomie 5-8,
  • Ekstremalni jeźdźcy, te najtwardsze buty, czyli na poziomie 6-10.

Specjaliści zajmujący się jazdą na snowboardzie zawodowo, uważają, ze butów nie należy wypożyczać. Każdy snowboardzista, powinien zaopatrzyć się w swoje prywatne buty, które indywidualnie dopasowują się do danej osoby, pod względem szerokości, długości i podbicia. Tutaj wchodzi w grę również kwestia higieny.

Rozmiarówka butów snowboardowych

Drugą ważną rzeczą podczas dobierania butów, jest rozmiar. Rozmiarówka jest inna, niż w butach, w których chodzimy na co dzień. Podczas doboru butów należy podać długość wkładki wyrażoną w centymetrach lub milimetrach. Dodatkowo buty mają różne opcje sznurowania: tradycyjny, szybki oraz nowoczesny system, tzw. BOA. Boa to system polegający na użyciu pokrętła, które połączone jest ze stalową linką zaciskającą but. Po wyborze butów, przychodzi czas na wiązania. Jeżeli chodzi o dobór wiązań do deski snowboardowej, to jest to dość prosta czynność. Wiązania muszą być zbliżone twardością do twardości (flexu) deski, natomiast rozmiar musi być dopasowany do rozmiaru buta.

Przykładowo kobieta mająca rozmiar stopy 38, kupująca buty marki Rossignol (https://winterevent-shop.pl/pl/c/DESKI-SNOWBOARDOWE-ROSSIGNOL/80), powinna dobrać wiązania pasujące do buta snowboardowego o rozmiarze 24,5 centymetra.

Przykład

Natomiast mężczyzna mający rozmiar stopy 43, kupujący buty marki Rossignol (https://winterevent-shop.pl/pl/c/DESKI-SNOWBOARDOWE-ROSSIGNOL/80), powinien wybrać wiązania pasujące do buta snowboardowego o rozmiarze 28,0 centymetra.

Przykład

Jaka powinna być długość deski snowboardowej?

Długość deski snowboardowej powinna wynosić tyle, ile wynosi długość zmierzona w centymetrach, od stóp do brody. To jest jednak, ogólna definicja długości deski snowboardowej, przyjęta przez większość firm zajmujących się sprzedażą tego właśnie artykułu. Według kryteriów zaawansowania jazdy na snowboardzie: dla osób, które są początkujące, deska może być odrobinę krótsza, niż od stóp do brody, ponieważ to ułatwi zjeżdżanie po białym puchu; natomiast osoby, które świetnie radzą sobie na stoku i profesjonalnie zjeżdżają poza trasami lub korzystają z dość wymagających przeszkód, mogą zaopatrzyć się w deskę dłuższą niż założono. Dłuższa deska szybciej nabiera prędkości i jest bardziej stabilna podczas zjazdu, najazdu i lądowania.

Snowboard dla początkujących

Snowboard dla początkujących, to wybór deski typu ALL MOUNTAIN, która dostosowuje się do podłoża i dobrze reaguje na wszystkie okoliczności górskiej przyrody. Im bardziej jest miękka, krótsza, o niskim flexie i małym ślizgu, tym jest łatwiejsza do opanowania. Aby być w pełni bezpiecznym na stoku, należy pamiętać również o kasku do jazdy na desce, goglach z odpowiednią, nie parującą szybką, odpowiednim ubiorze, składającym się z bielizny termo aktywnej, kurtki z wysoką membraną oraz spodniach odpornych na wilgoć. Dodatkowo potrzebne są ciepłe, długie skarpety oraz rękawiczki wodoodporne. Wszystkie te artykuły dostępne są, w atrakcyjnych cenach na stronie Winterevent-Shop.

4.9/5 - (19 votes)

Sprawdż również

Informacje paszport COVID – Green Pass
2021-11-26
Od 16.12.2021r. dla osób wjeżdżających do Włoch weszły nowe przepisy. […]
WIĘCEJ
Rodzaje nart – Jakie narty wybrać?
2021-07-10
Zakup pierwszego sprzętu często okazuje się problematyczny. Zazwyczaj wynika to […]
WIĘCEJ
Narty czy snowboard – Co wybrać?
2021-06-30
To pytanie zadają sobie nowicjusze sportów zimowych. Jest to trudne, […]
WIĘCEJ

Telefon

INFOLINIA OGÓLNA 52 307 66 88

Telefon

NOWI KLIENCI 533 747 894
533 781 203

Telefon

REZERWACJE VAL DI SOLE 570 639 729

Telefon

WYJAZDY FIRMOWE 533 747 894

Szkoła narciarska

SZKOŁA NARCIARSKA 523 070 087