Jak dobrać gogle narciarskie

5/5 - (1 vote)
Winterevent
2021-05-27

Wyjeżdzasz na narty i zastanawiasz się jak dobrać gogle narciarskie. Powinieneś wiedzieć, że to nieodzowny element wyposażenia każdej osoby oddającej się sportom zimowym. Pełnią one kilka funkcji, ale dwie najważniejsze to ochrona oraz działanie przeciw promieniom słońca. Dzisiejszy rynek jest nasycony produktami kilkudziesięciu marek. Ci bardziej doświadczeni wiedzą jak dobrać gogle narciarskie, oraz na co zwrócić szczególna uwagę przy zakupie takiego sprzętu. Aby wybór był trafny należy choć odrobinę zgłębić wiedzę na ten temat.

Jak wybrać gogle narciarskie?

Z roku na rok sporty zimowe ulegają ciągłemu rozwojowi. Rynek nie może zaspać dlatego producenci sprzętu  wprowadzają do obiegu coraz to nowsze technologie. Ten postęp jest również widoczny w goglach narciarskich. Jak wybrać gogle narciarskie? Jest kilka szczegółów na które należy zwrócić uwagę. Przede wszystkim powinno nam zależeć aby gogle były kompatybilne za kaskiem narciarskich który używamy. Dlatego zaleca się używanie modeli pochodzących od jednego producenta. Mamy wtedy pewność, że jedno idealnie układa się z drugim, nie odstaje oraz nie uwiera co może znacznie zmniejszyć komfort podczas długich godzin spędzanych na stoku.

W kolejnym etapie przeprowadzamy badanie rynku a dokładnie który producent w swojej ofercie posiada modele najbardziej dopasowane do naszego gustu zarówno pod względem wizualnym jak i cenowym. Czasami posiadamy już kask narciarski i wtedy to stanowi kryterium wyboru producenta gogli. Szyby gogli narciarskich posiadają swoje kategorie. Kategorie odpowiadają za przepuszczanie promieni słonecznych potocznie mówiąc w jakim stopniu szyba jest przyciemniona. Te właśnie kategorie odpowiadają poszczególnym warunkom atmosferycznym.

Jak wybrać kategorię gogli narcarskich?

 • SO – szyby w których soczewka jest całkowicie przeźroczysta, przepuszczają od 80 do 100% światła. Zalecane w szczególności do jazdy przy sztucznym oświetleniu lub przy bardzo brzydkich warunkach atmosferycznych.
 • S1 – szyby w których soczewki w większości przypadków mają kolor bursztynowy lub złoty. `Przepuszczają od 43 do 80% światła i są polecane w lekko pochmurne dni.
 • S2 – to soczewki rozjaśniające najczęściej w kolorach żółtym lub pomarańczowym. Przepuszczają od 18 do 43% promieni słonecznych. Zaleca się stosowanie takiej soczewki w dni pochmurno – mgliste. Nieraz sprawdzą się również przy sztucznym oświetleniu.
 • S3 – soczewki produkowane w kolorach brązowym, szarym oraz niebieskim. Przepuszczają od 8 do 16% promieni słonecznych. Polecane w słoneczne dni.
 • S4 – soczewki które przepuszczają od 3 do 8% promieni słonecznych. Zalecane do bardzo słonecznych dni.

Dodatkowo upewniamy się, że wybierany przez nas produkt posiada polaryzację tj. zabezpieczenie przed oślepianiem oraz ochronę przed promieniowaniem UVA, UVB i UVC.

Jaki kolor szybki wybrać w goglach narciarskich?

 • kolor zielony – poprawia kontrast widzenia.
 • kolor brązowy – poprawia kontrast widzenia z jednoczesna redukcją odblasków.
 • kolor żółty – znacznie poprawia kontrast widzenia i redukuje odblaski.
 • kolor pomarańczowy – znacznie poprawia kontrast widzenia i redukuje odblaski.
 • kolor czerwony – znacznie poprawia kontrast widzenia i redukuje odblaski.
 • kolor szary – nie zakłóca oraz ujednolica kolory, zmniejsza intensywność promieni słonecznych.

Nie można również nie wspomnieć, że kilku producentów walczących o największy prestiż ma opatentowane rozwiązania dotyczące optyki. Na pewno należy zwrócić na to uwagę przy wyborze gogli narciarskich.

5/5 - (1 vote)

Sprawdż również

Informacje paszport COVID – Green Pass
2021-11-26
Od 16.12.2021r. dla osób wjeżdżających do Włoch weszły nowe przepisy. […]
WIĘCEJ
Rodzaje nart – Jakie narty wybrać?
2021-07-10
Zakup pierwszego sprzętu często okazuje się problematyczny. Zazwyczaj wynika to […]
WIĘCEJ
Narty czy snowboard – Co wybrać?
2021-06-30
To pytanie zadają sobie nowicjusze sportów zimowych. Jest to trudne, […]
WIĘCEJ

Telefon

INFOLINIA OGÓLNA 52 307 66 88

Telefon

NOWI KLIENCI 533 747 894
533 781 203

Telefon

REZERWACJE VAL DI SOLE 570 639 729

Telefon

WYJAZDY FIRMOWE 533 747 894

Szkoła narciarska

SZKOŁA NARCIARSKA 523 070 087