Jak dobrać narty?

Jak dobrać narty
5/5 - (5 votes)
Winterevent
2021-06-09

Narciarstwo to sport znany od dziesięcioleci. Każdego roku producenci sprzętu narciarskiego prześcigają się w ulepszaniu dostępnych produktów, które wzbogacają o nowe technologie i udogodnienia. Sport ten z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Niewątpliwie podstawowym wyposażeniem każdego narciarza są narty i tutaj pojawia się bardzo ważne pytanie, tj.: jak dobrać narty? W tym artykule postaramy się na nie odpowiedzieć.

Na początek zastrzyk podstawowej wiedzy na temat nart i ich rodzajów, po to by każdy od początkującego do zaawansowanego narciarza znalazł coś dla siebie. Możemy dobrać przeróżne rodzaje nart, takie jak, np. zjazdowe, biegowe, skiturowe. W przedstawionym artykule uwagę skupimy na najbardziej popularnych, tj. nartach zjazdowych i biegowych, które idealnie sprawdzą się na wyjazdach narciarskich we Włoszech, Szwajcarii, Francji czy Polsce.

Poradnik:

Narty dla początkujących

JAK DOBRAĆ NARTY DLA POCZĄTKUJĄCYCH?

Kupując swoje pierwsze narty na ogół nie mamy zbyt dużej wiedzy, często przed zakupem korzystamy z usług wypożyczalni, gdzie zdajemy się na pomoc doradcy, który dobiera narty za nas. Bardzo istotne, zatem jest to, by przy ich doborze pomógł dobrze zorientowany specjalista, który sprawi, że jazda na nartach od pierwszych chwil stanie się przyjemnością. Osobę taką możemy znaleźć w licencjonowanym sklepie zajmującym się branżą narciarską.

Dobierając narty dla początkujących, należy pamiętać, żeby nie były one zbyt twarde. Miękkie narty stworzone na kompozycie, bądź podstawowym rodzaju drewna, będą łatwiejsze w prowadzeniu, pozwolą łatwiej inicjować skręt oraz nie będą obciążały kończyn dolnych podczas całodziennej jazdy. Takie narty będą idealne do nauki. Częstym błędem jest zakup zbyt zaawansowanej narty, która nie odpowiada aktualnemu poziomowi jazdy narciarza. Kolejną kwestią jest ich długość – tutaj zasada jest prosta, im narta jest dłuższa tym panowanie nad nią, wymaga użycia większej siły, przy krótszej narcie łatwiej inicjuje się skręt. Podsumowując, jeżeli chcemy dobrać narty dla początkujących, należy skupić się na narcie bardziej miękkiej oraz krótszej (około 15 cm poniżej wzrostu) – przy większej wadze narciarza można dobrać nartę dłuższą.

Odpowiednia długość nart
Odpowiednia długość nart

JAKA DŁUGOŚĆ NART?

Nie ma jednej odpowiedzi na tak postawione pytanie, więc jeżeli ktoś zapyta jaką długość nart wybrać to trzeba przeanalizować to przez szereg czynników, takich jak m.in.: płeć, waga, wiek, poziom zaawansowania czy styl jazdy. Inaczej dobieramy długość nart na trasę i poza nią.

Kobiety najczęściej wybierają krótsze narty niż mężczyźni ze względu na to, że ułatwia im to poruszanie się na stoku. Jeżeli dobieramy długość nart dla osoby z nadwagą, należy wybrać nartę nieco dłuższą, spowoduje to uzyskanie lepszej stabilności podczas jazdy. Kolejna kwestia to dobór długości nart ze względu na styl jazdy. Mamy różne rodzaje nart, natomiast zawsze im większa jest ich długość, tym większy jest ich promień skrętu. Taką nartę powinny wybrać osoby lubiące jazdę bardziej agresywną, dłuższym skrętem. Nartę krótszą warto wybrać wtedy, gdy lubimy jeździć krótkim skrętem – wolniejsza jazda.

Narty krótsze wybierz gdy:

  1. Jesteś na początku swojej przygody z narciarstwem.
  2. Ważysz poniżej wagi zalecanej.
  3. Preferujesz wolniejszą jazdę, krótkim skrętem.

Narty dłuższe wybierz gdy:

  1. Lubisz szybką, zdecydowaną jazdę
  2. Twoja waga jest powyżej normy
  3. Preferujesz jazdę szerszym łukiem

JAK DOBRAĆ DŁUGOŚĆ NART DO WZROSTU

W przypadku nart zjazdowych typu all round przyjmuje się, że dla kobiet powinno się wybierać długość nart w przedziale 15-20 cm mniejszej od wzrostu. Mężczyźni na ogół wybierają narty nieco krótsze, tj. o 10-15 cm mniej od własnego wzrostu. Jeżeli dobieramy narty dla osoby zaawansowanej, która radzi sobie bardzo dobrze podczas jazdy, można zaproponować długość około 5-10 cm mniej od wzrostu.

W celu uzyskania większej stabilności i bezpieczeństwa podczas jazdy dla osoby z nadwagą wskazane, będzie dobranie narty dłuższej o około 5-10 cm niż wartości standardowe.

Jazda na nartach biegowych
Jazda na nartach biegowych

JAK DOBRAĆ NARTY BIEGOWE

Podczas wyboru nart biegowych, musimy wyróżnić 3 kategorie nart, tj.: narty biegowe turystyczne – dla początkujących, narty biegowe sportowe – dla zaawansowanych oraz biegówki wyczynowe dla profesjonalnych sportowców.

Najistotniejszym parametrem podczas wyboru nart biegowych jest dopasowanie ich do wagi narciarza. Twardsze narty polecane są dla bardziej zaawansowanych, miękkie dla początkujących. Jeżeli nie dociśniemy narty, będzie ona trudna w opanowaniu, natomiast wybierając nartę dociśniętą zbyt mocno uzyskamy zbyt duży opór podczas biegu.

Jeżeli chcemy dobrać narty biegowe dla początkujących skupiamy się na dobrze nart o  mniejszej twardości i zwiększonej szerokości – temu opisowi idealnie odpowiadają biegówki turystyczne, które wymagają mniej siły, a jednocześnie są wolniejsze. To idealny wybór na swój początek z narciarstwem biegowym.

Innym ważnym kryterium podczas doboru nart biegowych jest technika poruszania się na nartach. Wyróżniamy dwie, tj. klasyczną i łyżwową.

Łatwiejszą techniką jest technika klasyczna, polecana szczególnie początkującym. Do tego stylu, wybiera się narty wąskie, około 45 mm, czyli najczęściej tzw. biegówki turystyczne. Narty biegowe do techniki klasycznej powinny mieć około 15-25 cm powyżej wzrostu narciarza.

W przypadku łyżwowej techniki biegu, która jest techniką bardziej wymagającą i trudniejszą, powinniśmy zdecydować się na narty krótsze i twardsze. Cechą charakterystyczną tego typu biegówek jest niewyraźny czubek nart. Narty biegowe do techniki łyżwowej dobiera się około 5-10 cm dłuższe od wzrostu narciarza.

Ogólna zasada podczas doboru nart biegowych jest taka, że im twardsza narta tym jest bardziej dedykowana dla osób zaawansowanych, im krótsza – dla początkujących.

Narty dla dzieci
Narty dla dzieci

JAK DOBRAĆ NARTY DLA DZIECKA

Narty dziecięce charakteryzują się mniejszą wagą i długością. Ich budowa jest dostosowana w taki sposób, by dziecko w optymalny sposób mogło uczyć się jeździć. Dla dzieci najmłodszych, które stawiają swoje pierwsze kroki w narciarskim świecie, dobieramy narty około 25-30 cm krótsze od wzrostu.

Wybór krótszej narty to łatwiejsze prowadzenie, a co za tym idzie, przyjemniejsza nauka, co zwiększa motywację i finalnie powoduje większą satysfakcję z samej jazdy. Jeżeli staramy się wybrać narty dla dziecka, które potrafi już jeździć i radzi sobie całkiem nieźle, możemy dobrać narty dłuższe. W takiej sytuacji śmiało można dobrać narty o długości około 15-20 cm krótszej od wzrostu.

Dla zaawansowanych juniorów, którzy na stoku radzą sobie świetnie wybór nart 5 cm krótszych od wzrostu, będzie dobrym wyborem, a w przypadku narty gigantowej nawet o długości równej wzrostu.

Krótko podsumowując, jeżeli chcemy dobrze dobrać nartę dla dziecka, musimy pamiętać o podstawowej zasadzie, tj. dłuższa narta jest szybsza i trudniejsza w prowadzeniu, dedykowana dobrze jeżdżącym. Krótsza narta to wersja wolniejsza, dedykowana dla początkujących idealna do nauki jazdy na nartach.

Interesuje Cię wyjazdy na narty wraz z całą rodziną? Sprawdź nasze oferty wjazdów z pakietem szkoleń narciarskich, konkursów i opieką nad dziećmi przez naszych animatorów: Val di Sole (Włochy), FOLGÀRIDA – MARILLÉVA (Włochy).


Sprawdź również nasze inne poradniki:

5/5 - (5 votes)

Sprawdż również

Informacje paszport COVID – Green Pass
2021-11-26
Od 16.12.2021r. dla osób wjeżdżających do Włoch weszły nowe przepisy. […]
WIĘCEJ
Rodzaje nart – Jakie narty wybrać?
2021-07-10
Zakup pierwszego sprzętu często okazuje się problematyczny. Zazwyczaj wynika to […]
WIĘCEJ
Narty czy snowboard – Co wybrać?
2021-06-30
To pytanie zadają sobie nowicjusze sportów zimowych. Jest to trudne, […]
WIĘCEJ

Telefon

INFOLINIA OGÓLNA 52 307 66 88

Telefon

NOWI KLIENCI 533 747 894
533 781 203

Telefon

REZERWACJE VAL DI SOLE 570 639 729

Telefon

WYJAZDY FIRMOWE 533 747 894

Szkoła narciarska

SZKOŁA NARCIARSKA 523 070 087