Długość trasy narciarskiej: 39,1km
Łatwe: 13,2kmŚredni: 20,8kmTrudny: 5,1kmFreeride/Trasy: 39km
Wyciągi:
Odkryj ośrodki narciarskie na lodowcu Pitztal, Rifflsee i Hochzeiger
40-kilometrowa dolina Pitztal w Tyrolu jest zimą urozmaiconym, tętniącym życiem, aktywnym i poruszającym miejscem. Jego szczególne położenie geograficzne obejmujące trzy ośrodki narciarskie. Hochzeiger, Rifflsee i lodowiec Pitztal gwarantują zimowy wypoczynek z nie tylko wieloma ponadprzeciętnymi godzinami nasłonecznienia, ale także gwarantowanym śniegiem od września do maja.
Lodowiec Pitztal to jazda na nartach po stokach tak szerokich jak autostrady do tego przyjemność odpoczynku w najwyższej położonej kawiarni w Austrii z nieprzeciętnymi widokami na alpejskie szczyty.
Na lodowcu Pitztaler znajdują się stoki dla narciarzy o różnym poziomie umiejętności.
Sezon narciarski rozpoczyna się tutaj już we wrześniu a śnieg jest gwarantowany.
Długość trasy narciarskiej: 39,1km
Łatwe: 13,2kmŚredni: 20,8kmTrudny: 5,1kmFreeride/Trasy: 39km
Wyciągi:
Lodowiec Pitztal wita pierwszych gości już na początku września gwarantując świeży, naturalny śnieg nawet do końca maja. Teren narciarski rozciąga się na wysokości od 2688 m do 3440 m n.p.m. Można tu znaleźć w sumie 22,2 kilometry tras, większość z nich jest oznaczona na czerwono, bo aż ponad 16 km. Na początkujących czeka około 4 km tras niebieskich, natomiast poszukiwaczom wyzwań wyznaczono ok. 2 km czarnych tras narciarskich. Dodatkowo za pomocą wyciągów narciarskich z lodowcem połączony jest ośrodek Rifflesee. Na pierwszy rzut oka ten teren na wydaje się duży, a wszystko za sprawą czterech wyciągów narciarskich. Jednak za ich pomocą można się dostać na 18,4 km zróżnicowanych tras narciarskich, 3 km tras do skiroutów oraz 9 km tras do freerideu.
W miasteczkach leżących w dolinie Pitztal panuje klimat umiarkowany zimny. Pogoda charakteryzuje się tutaj znacznymi opadami a średnia roczna temperatura wynosi tylko 1,2 stopnie Celsjusza. Wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza temperatura spada a warunki pogodowe zmieniają się w znacznie szybszym tempie. Sezon zimowy trwa tutaj w czasie najbardziej obfitych opadów śniegu. Na szczycie Pitztal biały puch pokrywa stoki już od września, nawet do końca maja. Z kolei najcieplejszymi miesiącami w tej okolicy są czerwiec, lipiec, sierpień. Termometr wskazuje maksymalnie w tym czasie do 16 stopni. Pogoda w sezonie letnim jest raczej wietrzna a opady umiarkowane.
Do wyboru jest wiele rodzajów skipassów w regionie narciarskim Pitztaler Gletscher – Rifflsee. Jednym z częściej wybieranych karnetów jest wariant, który obejmuje lodowiec Pitztal i jezioro Rifflsee. Mimo, że są to dwa ośrodki narciarskie to obowiązuje na nie jeden wspólny karnet, wykorzystać go można na wyciągach "Talabfahrt Rifflsee" i "Gletscherexpress", które łączą oba te miejsca. Bilety na ten region są dostępne na okres od jednego do 16 dni maksymalnie. Dodatkowo dostępne są skipassy pół i półtorej dniowe, które są ważne od godziny 11:30. Jest to ciekawa alternatywa wykorzystania wolnego popołudnia lub możliwość dla osób, które dopiero chcą spróbować sportów zimowych. Wyciągi narciarskie przeznaczone są również dla osób nieposiadających sprzętu do zjazdów. Z jednorazowych przejazdów będą korzystać narciarze biegowi, alpiniści czy spacerowicze. W ośrodku narciarskim Rifflsee dostępny jest całodniowy specjalny skipass dla osób korzystających z pieszych szlaków.
Przed wyjazdem warto zapoznać się z miejscem, w którym docelowo zamierza się spędzić swój urlop. Pomogą w tym kamerki internetowe, dostępne na stronach regionu lub na popularnych stronach typu worldcam. Emisja obrazu trwa przez 24 godziny na dobę, ujrzeć można uliczki miasteczek, stoki narciarskie oraz górską panoramę. Korzystne warunki pogodowe w górach są kluczowe, jeżeli wyjazd na narty ma być udany. Warto za pomocą kamer internetowych monitorować pogodę na różnych wysokościach oraz w innych częściach doliny, w zależności z jakich miejsc ukazany jest obraz. Często obok okienka z transmisją dołączona jest temperatura oraz podstawowe dane dotyczące warunków śniegowych.
Aplikacje oraz strony internetowe z kamerkami są darmowe i nie wymagają logowania.
Dojazd samochodem osobowym ze stolicy Polski do centrum doliny Pitztal zajmuje 13 i pół godziny i wiedzie przez Niemcy. Natomiast osobom podróżującym z południa Polski, korzystniej będzie przejechać przez Czechy, w tym przypadku czas podróży skraca się do 10 godzin. Osoby przyjezdne zza zachodniej granicy Austrii, aby znacznie skrócić podróż korzystają z Arlberg Tunnel, jest to najdłuższy tunel drogowy w Austrii i prowadzi pod masywem Arlberg z Vorarlberg w stronę Tyrolu. Alternatywą stawienia się na miejscu są oczywiście publicznie środki transportu, a wybór jest bardzo szeroki. Dla tych, którzy podróżują koleją nieopodal miejsca docelowego znajduje się dworzec Bahnhof Imst. Pozostałe 36 kilometrów trzeba przejechać autobusem, taksówką lub wypożyczonym samochodem. Natomiast najbliższe porty lotnicze znajdują się w Zurychu, Monachium lub Salzburgu. Warto pamiętać, że transport w obrębie miasteczek jest bezpłatny dla osób posiadających ważny skipass. Autobus dla narciarzy kursuje w godzinach otwarcia stoków, od godziny 8:00 do 16:30.