W ostatnich latach coraz bardziej popularne stało się narciarstwo skiturowe. Jest to równie wymagająca forma zimowej aktywności, jak narciarstwo zjazdowe, czy biegowe. Każdy sport zimowy znacznie różni się od siebie, co widoczne jest już na pierwszy rzut oka. Główne różnice, to sposoby poruszania się po śniegu w danej aktywności, przygotowanie fizyczne, które bazuje na kształtowaniu innych zdolności motorycznych w danej dyscyplinie zimowej oraz dobór zupełnie innego sprzętu do każdego ze sportów, związanych z górami. Każda z tych aktywności, jest w pełni bezpieczna i sprawia maksimum przyjemności, jeśli odpowiednio się do niej przygotujemy.
Poradnik:
Narciarstwo skiturowe, to bezsprzecznie jedna z najciekawszych aktywności, której możemy spróbować podczas urlopu zimowego. Oprócz możliwości wędrówek po nieznanych szlakach i zjazdów z nieoznaczonych tras, można w pełni cieszyć się widokami dziewiczej przyrody, bez potrzeby stania w kolejkach do wyciągu.
Narty skiturowe – Jak zacząć przygodę?
Osoby, które nigdy nie myślały o byciu wyczynowym narciarzem alpejskim lub wybitnym snowboardzistą, skaczącym na wysokim kickerze, bezapelacyjnie powinny spróbować swoich sił na nartach skiturowych. Nabycie umiejętności jeździeckich na tego typu nartach jest dość proste. Skitury to jazda i wędrówka w jednym, która umożliwia zjeżdżanie ze szczytów górskich lub wspinanie się na nieznane dotąd tereny. Wyjazd na narty skiturowe, to również możliwość spędzenia wakacji zimowych, w przyjemnych okolicznościach przyrody, które często są niedostępne dla narciarzy zjazdowych lub snowboardzistów. Narty skiturowe, polecane są osobom spokojnym, opanowanym, często o przeciętnych umiejętnościach narciarskich, które kochają turystykę górską. Nie oznacza to jednak, że osoba świetnie jeżdżąca na nartach, czująca się jak ryba w wodzie na stoku narciarskim, nie powinna spróbować, tej aktywności fizycznej.
Jazda na nartach skiturowych, to niesamowita frajda, dająca możliwość zwiedzenia każdego zakątka Polskich, Austriackich, Włoskich czy Francuskich szczytów. Zarówno w Polskich ośrodkach, jak i Europejskich kurortach, jest mnóstwo tras umożliwiających jazdą na nartach skiturowych. Co ważne, ze szlaków skiturowych korzystają osoby zaczynające jazdę, jeżdżące jakiś czas lub szukające ekstremalnej przygody w białym puchu. Wyznaczone trasy do skiturów, są o różnym stopniu trudności i może na nich jeździć każdy, kto nie widzi problemu w poruszaniu się po stokach i poza stokami narciarskimi. Wyróżniamy szlaki skiturowe dla początkujących, które są łatwe i przewidziane dla osób zaczynających swoją przygodę z nartami skiturowymi, szlaki oznaczone lub nie dla zaawansowanych – czyli tzw. Freeride’owe i szlaki dla wyczynowych skiturowców z niebezpiecznymi zjazdami i podejściam, czyli – do jazdy Race’owej.
Zanim jednak wybierzemy się na narty skiturowe, powinniśmy najpierw dowiedzieć się, czym w ogóle są narty skiturowe? Jakie narty skiturowe wybrać, aby wycieczka była komfortowa? Oraz w co należy zaopatrzyć się, zanim wybór padnie na skituring? Wszystkich odpowiedzi na postawione wyżej pytania, znajdują się poniżej.
Czym są narty skiturowe?
Narty skiturowe, to połączenie nart zjazdowych z nartami biegowymi, służące do wędrówek górskich, po nierównym podłożu śnieżnym. Wyglądem są bardzo zbliżone do nart zjazdowych, ale jeśli chodzi o konstrukcje, to nieznacznie się od nich różnią. Narty skiturowe, są przede wszystkim dużo lżejsze i bardziej giętkie od nart zjazdowych. Głównym zadaniem nart skiturowych, jest możliwość przemieszczania się po górskich szczytach oraz pokonywanie odległości, w warunkach płaskich oraz pagórkowatych wśród dziewiczej, zaśnieżonej przyrody.
Jak wybrać narty skiutrowe?
Narty skiturowe, tak jak narty zjazdowe są bardzo zróżnicowane pod względem parametrów. By odpowiednio dobrać narty skiturowe, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim sztywność, długość, szerokość, promień skrętu „dwóch desek” oraz wagę osoby planującej uprawianie tej aktywności zimowej. Narty skiturowe, powinny być dopasowane do umiejętności osoby jeżdżącej oraz dostosowane do panujących warunków śniegowych. Odpowiednie dobranie nart skiturwych jest bardzo ważne, gdyż to zwiększa poczucie bezpieczeństwa podczas wspinaczki lub zjazdu oraz powoduje ogromną przyjemność z jazdy w każdych warunkach pogodowych.
Skitury – Co ważne?
Kompletując zestaw z nartami skiturowymi, należy w pierwszej kolejności pomyśleć o butach, następnie o wiązaniach, a dopiero na końcu o samych nartach.
Zestaw dla początkującego skiturowca powinien składać się z:
- butów skiturowych – wygodnych o miękkim flexie, umożliwiających swobodne ruchy przy wspinaczce narciarskiej i zjeździe z pagórków
- wiązań skiturowych – z wolną piętą umożliwiającą podchodzenie, schodzenie oraz zjeżdżanie z gór,
- nart skiturowych – im lżejsze tym lepsze, o dostosowanej sztywności, długości, szerokości, promieniu skrętu, dostosowane do wagi osoby planującej jazdę
- kijków skiturowych – najlepiej teleskopowych o kompaktowym rozmiarze,
- fok skiturowych – pełniących rolę hamulców.
Bardzo ważne jest też zaopatrzenie się w kask i gogle, które zabezpieczą naszą głowę przed upadkiem.
Jakie rodzaje nart skiturowych wyróżniamy?
Tour – dla początkujących
Uniwersalne narty skiturowe, przeznaczone przede wszystkim dla początkujących narciarzy skiturowych, muszą być lekkie oraz wytrzymałe. Najbardziej praktycznym sposobem dobrania długości skiturów, jest postawienie ich pionowo i zmierzenie miarą długości tułowia od stóp do nosa. Takiej długości powinny być narty skiturowe. Co ważne, według przepisów, narty damskie i dziecięce muszą być przynajmniej o długości 150 centymetrów, a narty męskie nie mogą być krótsze niż 160 centymetrów.
Narty skiturowe dla początkujących muszą być szerokie, oscylujące między 80, a 90 milimetrami, aby bez trudu można było poradzić sobie w każdych warunkach. Flex, to parametr, który wskazuje twardość buta. Dla osób początkujących powinny to być buty o miękkiej konstrukcji, czyli o niskim flexie. Wiązania powinny być dostosowane do wagi, a promień skrętu dla osób zaczynających swoją przygodę z nartami skiturowymi, powinien wynosić około 17-18 metrów.
Freeride – dla średniozaawansowanych
Dla bardziej doświadczonych narciarzy, korzystających z nieprzeciętnych tras do skituru, polecane są narty szersze, posiadające wzmocnione krawędzie boczne, które są bardziej wytrzymałe. Aby jazda wydawała się przyjemniejsza, należy szukać nart, które są odrobinę dłuższe oraz których promień skrętu, dostosowany jest do trudniejszych warunków.
Race – dla zaawansowanych
Zaawansowani narciarze skiturowi, przede wszystkim stawiają na szybkość zjazdów, zawodowe zjeżdżanie z najwyższych szczytów oraz podjeżdżanie na bardzo wymagające tereny górskie. Powinny być bardzo lekkie oraz w maksymalnym stopniu dostosowane do trudnej trasy. Wykonane powinny być z jak najlepszego materiału oraz dostosowane do każdych warunków pod względem pogody, naśnieżenia terenu oraz wysokości obszaru górskiego.
Dlaczego skituring?
Narty skiturowe umożliwiają nam dostanie się w każdy, najbardziej skrywany zakątek malowniczych gór. Bez względu na umiejętności narciarskie, jakie posiadamy, jest to ogromna atrakcja dla osób kochających kontakt z przyrodą i jazdę w białym puchu. Głównym atutem jest niezależność od wyciągów i wygoda podczas zwiedzania terenu górskiego. Zarówno kurorty w Polsce jak i za granicą, dają możliwość jazdy na nartach skiturowych, dlaczego więc nie spróbować?
Sprawdź ofertę naszych wyjazdów na najlepsze trasy skiturowe w Alpach: Val di Sole, Ponte di Legno – Tonale, Pejo, Val Di Fassa, Les Sybelles.