Rezerwować czy nie rezerwować?
Codziennie dostajemy mnóstwo e-maili i prywatnych wiadomości. Wszyscy chcą wiedzieć kiedy odbędzie się start sezonu narciarskiego 20/21 we Włoszech, Francji, Austrii. Pytanie jest jedno czy rezerwować czy nie rezerwować?
Jako lider rynku wyjazdów zimowych w ALPY pod markami: www.WinterEvent.pl, dystrybutor sprzętu Rossignol, Voelkl, Dynastar, Lange, POC, Komperdell oraz jako szkoła narciarska www.Rossignol-Academy.pl praktycznie każdego dnia odbywamy rozmowy z władzami regionów na temat sezonu zimowego 2020/2021. Mimo ogromnej wiedzy, szerokich kontaktów i dużej antycypacji w obecnej chwili, nie jesteśmy w stanie przewidzieć szeregu czynników zewnętrznych i dać gwarancji rozpoczęcia sezonu np 4 grudnia w Val di Sole czy w Les2Alpes. Mimo najszczerszych chęci nie mamy tzw. „szklanej kuli” i nie mamy pewności co będzie za tydzień czy miesiąc. Szczególnie trudne wydaje się, przewidzieć działania władz państwowych naszego kraju, ale również krajów do którego się Państwo udajecie.
W pełni zdajemy sobie sprawę, iż nie jest to dla Państwa tak jak dla nas i naszych partnerów komfortowa sytuacja. Chcecie Państwo zaplanować urlopy, zakup sprzętu i inne rzeczy które są niezbędne do wyjazdu.
Poniżej w przybliżeniu przedstawiamy Wam sytuację w regionach, co piszą nam Partnerzy, z którymi jesteśmy w kontakcie, o czym mówią dziś Włoskie, Francuskie Media i jaki mamy Plan działania na najbliższe tygodnie oraz sezon.
WŁOCHY
TRENTINO – VAL DI SOLE – VAL DI FIEMME – TONALE
Region Trentino i Południowego Tyrolu mają przygotowane procedury bezpieczeństwa. Poczynają wszelkie działania mające na celu otwarcia się resortów, ale wyciągi czekają na ostateczną decyzję która ma wpłynąć z Rzymu. W regionach narciarskich cała tzw. branża nie wyobraża sobie aby sezonu mogłoby nie być. Oficjalnych decyzji należy się spodziewać pod koniec listopada lub w pierwszym tygodniu grudnia. Obecnie Włochy są podzielone na strefy, wprowadzony został „mini” lockdown, który ma potrwać do 01.12.2020r. Panuje szereg ograniczeń podobnie jak w Polsce. Jednak np. restauracje są czynne do godziny 18:00, a po tej godzinie możliwe jest realizowanie zamówień na wynos. Na tą chwile wyciągi maja być zamknięte do 30.11.2012.
Analizując wszystkie informacje, które udało się nam uzyskać, wielce prawdopodobne jest, że otwarcia mogą nastąpić np. 12.12, 15.12 lub 03.01.2021. W obecnej sytuacji pod dużym zapytaniem stoi tydzień 04.12.2020r. Na tą chwilę nikt nie podjął jeszcze decyzji o anulacji tego terminu. Jednak uważamy, że bardziej prawdopodobny to 12 lub 15 grudnia. Również wiadomo nam, że Rząd Włoski bardzo obawia się okresu świątecznego oraz sylwestra, a w szczególności ukrytych imprez. Dlatego rozważana jest opcja otwarcia resortów dopiero 03.01.2020 z ograniczeniami w ilości osób na stoku oraz w ilości włączonych do sprzedaży skipassów.
Niektórzy hotelarze z Trentino i Południowego Tyrolu informują, że planują otworzyć swoje hotele 19 grudnia. Nie wyobrażają sobie strat finansowych spowodowanych zamknięciem ich w okresach świąt oraz sylwestra. Możliwe, że niektóre hotele otworzą się wcześniej, mamy takie zapewnienie z około 30% obiektów.
COVID WŁOCHY – MASOWE TESTOWANIE
We Włoszech w ostatnich 20 dniach dziennie odnotowuje się ok. 30 tyś. zachorowań. Wprawdzie jest to liczba zdecydowanie większa od Polski jednak musimy mieć świadomość, że w Polsce żyje 38 mln ludzi, natomiast we Włoszech 59 mln. Wynika z tego, że % ilości chorych jest podobny. Trzeba wziąć jednak pod uwagę ilość wykonywanych testów. We Włoszech jest od 4 do 5 razy większa od naszego kraju (ok. 200 tyś. dziennie, natomiast w Polsce ok. 5O tyś dziennie).
Dyrektor generalny Wydziału Prewencji Ministerstwa Zdrowia Gianni Rezza poinformował, że „istnieje pewna stabilizacja w liczbie pozytywnych testów”. Co to oznacza? W ostatnich dniach liczba pozytywnych testów we Włoszech oscylowała między 16% a 17%. Dziś jest to niewielki spadek i pozytywnych jest 15,44%, dla porównania w Polsce od 35% do 50% wyników testów jest pozytywnych.
Kanał informacyjny Sky TG24 nieoficjalnie dowiedział się, że jeśli wskaźnik Rt spadnie poniżej 1, to na Boże Narodzenie we Włoszech nie będzie godziny policyjnej i zakazu przemieszczania się. Źródła informują, że drugi rozpatrywany wariant jest taki, że restrykcje będą złagodzone, jeśli stosunek pozytywnych testów spadnie poniżej 10%. To ciekawa różnica między Polską, a Włochami. Wydaje się, że Włosi mniej patrzą na bezwzględną liczbę nowych przypadków, a bardziej na stosunek pozytywnych testów oraz sytuację w szpitalach.
Minister zdrowia Roberto Speranza w wywiadzie dla gazety „La Stampa” powiedział: „Pozostaję bardzo ostrożny, ale nasi eksperci mówią nam, że krzywa zarażeń się stabilizuje”.
LOMBARDIA-LIVIGNO-BORMIO
Lombardia znajduje się obecnie w czerwonej strefie. Jednak obecnie obserwujemy pozytywny trend i istnieje szansa, że ze strefy czerwonej przejdą do strefy pomarańczowej. Wówczas część sklepów i część szkół zostanie otwarta. Restauracje wciąż mogłyby sprzedawać tylko z dostawą do domu lub na wynos. Z informacji które posiadamy popularne grudniowe skifree w Livigno wydaje się być obecnie mało prawdopodobne.
NARTY FRANCJA
Liczba potwierdzonych infekcji we Francji przekroczyła 2 mln – poinformowało we wtorek tamtejsze Ministerstwo Zdrowia. We Francji stwierdzono więc najwięcej zakażeń w całej Europie. Zgodnie z decyzją władz Państwowych wyciągi narciarskie zamknięte są do 1.12.2020r. oraz w kraju są wprowadzone liczne obostrzenia z zakazem przemieszczania się oraz godziną policyjną. W ostatnich dniach obserwujemy spadek osób z pozytywnym wynikiem. Minister Zdrowia Olivier Veran ocenił, że Francja odzyskuje kontrolę nad epidemią, ale jest jeszcze za wcześnie na ogłaszanie zwycięstwa. Mimo pozytywnego trendu i spadku średniej dziennej liczby infekcji Veran przestrzegł, że jest za wcześnie na poluzowanie związanych z epidemią ograniczeń, które we Francji mają obowiązywać co najmniej do początku grudnia.
Zdecydowana większość ośrodków i hoteli poinformowała WinterEvent, iż planują otwarcie najwcześniej 18.12.2020. Biorąc pod uwagę, obawy co do dużej ilości turystów w okresie noworocznym bardzo prawdopodobne jest otwarcie wielu resortów dopiero od 03.01.2020r.
NARTY AUSTRIA
Jak informują media w Austrii odnotowuje się rosnącą liczbę przypadków zachorowań na koronawirus.
Od 3 listopada obowiązują następujące środki bezpieczeństwa:
- Restauracje zamknięte. Możliwa jest jedynie sprzedaż na wynos lub z dowozem do domu.
- Hotele nie obsługują turystów. Wyjątek stanowią obecni goście hoteli oraz osoby przybywające do danej miejscowości w sprawach służbowych.
- Ośrodki rekreacyjne oraz instytucje kulturalne zamknięte. Dotyczy to m.in. kąpielisk, teatrów, kin, muzeów, zoo oraz parków rozrywki.
- Wydarzenia, takie jak koncerty, sztuki teatralne, wystawy oraz targi nie będą miały miejsca w tym okresie. Wyjątek stanowią zawody sportowe w ramach profesjonalnego współzawodnictwa.
- Jarmarki bożonarodzeniowe do 6 grudnia nie będą się odbywały.
- Wyciągi narciarskie nie będą funkcjonowały w tym okresie.
- Otwarte pozostają jedynie sklepy spożywcze, apteki, urzędy pocztowe i banki.
- Wyjścia z domu ograniczone. Dom można opuścić jedynie w takich przypadkach, jak pójście do pracy, lekarza, po artykuły spożywcze lub na ćwiczenia fizyczne.
Sytuacja potrwa przynajmniej do początku grudnia. Jak wyjaśnia austriacki rząd, „podjęliśmy kroki z powodu ciągle rosnących liczb nowych przypadków zachorowań na covid-19”. Jeśli wprowadzone rozwiązania przyniosą pozytywny skutek w postaci spadku zachorowań, złagodzenie obostrzeń nastąpi w drugim tygodniu grudnia.
Wachlarz środków które zaplanowano w ośrodkach narciarskich Austrii jest szeroki: w niektórych ośrodkach narciarskich będzie można kupić wielofunkcyjną osłonę ust i nosa, gdzie indziej będzie ona dodatkiem do karnetu. Stojąc w kolejce do wyciągów narciarskich trzeba będzie zachować dystans. Pracownicy hoteli i ośrodków narciarskich powinni się często testować, w niektórych przypadkach będą musieli codziennie mierzyć gorączkę przed rozpoczęciem pracy. Rejestracja gości i śledzenie kontaktów ma odbywać się również przez telefony komórkowe. Jedzenie i napoje będą dostępne tylko przy stolikach, w gondolach kolejek górskich obowiązkowe będzie noszenie maseczek. Będzie obowiązywał całkowity zakaz organizacji Apres-ski.
NARTY SZWAJCARIA
Jeżeli chodzi o ośrodki narciarskie w Szwajcarii akurat tutaj ich władze są nastawione optymistycznie i nie widzą potrzeby aby je zamykać.
Obowiązuje tutaj kwarantanna dla osób przyjeżdżających z państw i regionów wysokiego ryzyka, nakaz noszenia maseczek ochronnych podczas przejazdów komunikacją publiczną, w miejscach publicznych oraz, w określonych przypadkach, w zakładach pracy. Zakazane jest organizowanie imprez z udziałem ponad 50 osób i prywatnych spotkań z udziałem ponad 10 osób. Na ta chwilę Polska nie znajduje się na takiej liście.
W wybranych miejscach gdzie panują dobre warunki narciarskie wyciągi są otwarte ale w ośrodkach tych wprowadzono szereg obostrzeń:
- W całej Szwajcarii obowiązkowe jest noszenie maseczek zasłaniających usta i nos podczas przejazdów komunikacją publiczną w tym w kolejkach linowych.
- Noszenie maseczek obowiązkowe jest we wszystkich miejscach publicznych znajdujących się w zamkniętej przestrzeni (z wyjątkiem osób siedzących przy stolikach).
- Zabronione jest organizowanie prywatnych spotkań w gronie powyżej 10 osób oraz publicznych imprez z udziałem ponad 50 osób.
- Zamknięte są kluby nocne i dyskoteki, baseny oraz siłownie.
- W restauracjach i barach spożywać można wyłącznie na siedząco, a przy jednym stoliku zasiąść mogą najwyżej cztery osoby.
POLSKA
Na tą chwilę Polska nie ma wprowadzonego zakazu jazdy na nartach. Nie słychać również nic na temat zasad funkcjonowania ośrodków narciarskich jeżeli sezon 20/21 będzie się mógł rozpocząć. Wiadomo, że otwarcie poszczególnych ośrodków uwarunkowane jest od warunków śniegowych. Przeanalizowaliśmy sytuację panująca podczas wakacji letnich. Zauważyliśmy intensywne podróże z południa na północ i odwrotnie. Dlatego można spodziewać się, że na stacjach narciarskich zapanuje tzw. przeludnienie, co można było zaobserwować na polskim morzem. Doprowadzić to może do zwiększenia ilości osób z COVID-19. Śmiało można powiedzieć, że rezerwacja wakacji zimowych za granicą będzie zdecydowanie bezpieczniejsza. Państwa w których można spędzać wakacje zimowe już od dawna mają przygotowane zasady funkcjonowania ośrodków narciarskich. Ośrodki te są zdecydowanie większe porównując je do największych w naszym kraju. Zatem logicznym jest, że na polskich stokach będzie tłok a za granicą bezpieczne odległości zostaną zachowane. Rozpatrując wyjazd pod kątem bezpieczeństwa wydaje się, że nasi sąsiedzi przygotowali się lepiej.